а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

железарница

мн. железарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28135
1. Топилница и леарница на железо.
Англиски: ironworks Албански: hekuranë
Употреба: Економија , Технологија
Примери:
Железарницата работеше со намален капацитет.
2. Продавница, дуќан каде што се продаваат железни предмети.
Англиски: hardware store Албански: shitore hekurnajash
Употреба: Економија
Примери:
Во селската железарница имаше мотики, копачи и други алатки за селаните.