а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желевце

мн. желевциња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 18430
1. железо
Англиски: iron Албански: hekur
Употреба: Деминутив
2. Долгнавеста железна плочка на чевлите.
Англиски: metal fitting Албански: pllakë hekuri te këpucët
Примери:
Чевларот ми стави желевца на чевлите.