а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желботека

мн. желботеки
Вид збор: Именка, женски род
Библиотека на желби, неологизам созададен од зборовите желба и библиотека.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Дали сите документирани студии, стратегии, правилници и законици станаа условна желботека?