а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желбен

желбениот
Вид збор: Придавка
1. Што содржи, што чувствува некаква желба, потреба и сл.
Англиски: wishful
Примери:
желбен список
2. Што означува неизвршено дејство, коешто е во согласност со желбите на говорното лице.
Употреба: Граматика
Примери:
желбени реченици