а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желатин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36605
1. Смеса што се добива со варење на одредени делови од животинско потекло (коски, кожа) и којашто служи за лепење.
Англиски: glue Албански: xhelatinë
Примери:
Безбојниот туткал се нарекува желатин.
2. Проѕирна материја, обично во тенки ливчиња што се употребува во кулинарството, фотографијата и сл.
Англиски: gelatine Албански: xhelatinë
Употреба: Гастрономија
Изведенки
желатински прид.
желатинскиот