а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

желад

мн. желади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15236
Плод од даб или бука.
Англиски: acorn Албански: lis
Употреба: Ботаника
Примери:
Со желадот можеш да го нараниш прасето.
Ми кажаа дека вашето село има јадри желади.
Изведенки
желатче ср.
мн. желатчиња
дем.