а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жезол

мн. жезли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34345
Специјално изработен и украсен стап како симбол на владетелско или некое друго достоинство.
Англиски: scepter
Примери:
Царски жезол.
Црковните великодостојници имаат жезли.
Изведенки
жезло ср.
Пример: Добитници на наградата „Книжевно жезло“ што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија.