а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жежок

жешки
Вид збор: Придавка
Ранг: 1957
1. Што е многу топол, врел.
Англиски: hot
Примери:
Жешкиот ветер дуваше од југ.
Жешка ноќ.
Жешките зраци на сонцето немилосрдно печеа.
2. Што е страстен, пламенен.
Англиски: passionate
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жешка љубов.
По лицето и се тркалаа жешки солзи.