а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жеже-пече

Вид збор: Сложенка
Инсект што создава нежни звуци слични на чрчорење; полски штурец.
Англиски: cricket
Употреба: Зоологија
Примери:
Во летните месеци почнува песната на жеже-печето.