а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жедува

жедуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36465
Чувствува жед, е жеден.
Англиски: thirst
Изведенки
жедување ср.
глаг. им.