а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждригне

ждригнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти воздух од желудникот.
Англиски: belch
Примери:
После обилното јадење си ја избриша устата и ждригна.
Ждрига како да грми во празна бочва.
Изведенки
1. ждрига несв.
ждригаат
2. ждригање ср.
глаг. им.
3. ждригнува несв.
ждригнуваат
4. ждригнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи