а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждригавица

мн. ждригавици
Вид збор: Именка, женски род
Испуштање воздух од желудникот преку устата (обично придружено со карактеристичен звук).
Англиски: hiccup
Примери:
Кога си ја потпрев главата на неговите гради, чув ждригавица на вулкан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи