а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждрепка

Види и: ждреб (м.)
мн. ждрепки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54709
1. ждреб
Англиски: lot
Примери:
„Убава ждрепка за нас“, беше првата реакција на спортскиот директор.
2. неотровна змија
Латински: Elaphe quatuorlineata Англиски: Four-lined Snake
Употреба: Зоологија