а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждрепка

Види и: ждреб (м.)
мн. ждрепки
Вид збор: Именка, женски род
ждреб
Англиски: lot
Примери:
„Убава ждрепка за нас“, беше првата реакција на спортскиот директор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи