а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждрело

мн. ждрела
Вид збор: Именка, среден род
1. Просторот меѓу гркланот и хранопроводот, зад носната и усната празнина.
Англиски: throat Албански: fyt
Употреба: Анатомија
2. Уста, грло кај крволочните животни, мечка, змија и сл.
Англиски: jaws Албански: fyt, zgavër
Примери:
Птицата исчезна во ждрелото на змијата.
3. Отвор, шуплина во земјата, влез во јама, пештера и сл.
Англиски: entrance Албански: zgavër
Примери:
Ждрелото на пештерата беше тесно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи