а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждребува

ждребуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Фрла коцка.
Англиски: draw lots
Изведенки
ждребување ср.
Пример: Нема да се врши повторно ждребување за редоследот на кандидатите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи