а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждреби

(се) ждребат
Вид збор: Глагол, несвршен
Донесува на свет ждребе.
Англиски: foal
Употреба: Зоологија
Примери:
Кобилата се ждреби секоја година.
Изведенки
ждребење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи