а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждребе

мн. ждребиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9577
Младо од коњ.
Англиски: colt, foal
Употреба: Зоологија
Примери:
Ждребето беше немирно и палаво.
Изведенки
ждрепче ср.
мн. ждрепчиња
дем.