а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждребен

ждребниот
Вид збор: Придавка
За кобила што ќе се ождреби.
Употреба: Зоологија
Примери:
Ждребната кобила не ја товараме.
Изведенки
ждребност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи