а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждреба

ждребаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Одлучува, донесува некоја одлука со помош на ждреб; фрла коцка.
Англиски: draw lots
Примери:
Сега јас ќе ждребам.