а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждранга

ждрангаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Тропа, предизвикува силни испрекинати звуци.
Англиски: rattle, clatter
Примери:
По нив ждрангаше стара кола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК