а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жар

мн. жарови
Вид збор: Именка, женски род
1. Вжештени остатоци од согорување на дрво, јаглен, без пламен и чад.
Англиски: ember Албански: prush
Примери:
пастрмка на жар
Го извади жарот од печката.
Некој со вода ги полеваше жарјето во мангалот.
2. страст, занес
Англиски: passion Албански: zjarr, pasion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во неа тлее љубовната жар.
Тој зборуваше со жар.
Изрази
Жар-птица – рајска птица со раскошни перје од народните приказни.
Изведенки
жар м.
жарот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи