а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жарче

мн. жарчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. жар
Англиски: glow Албански: prush
Употреба: Деминутив
Примери:
Вршидбата на момата се направи веднаш по Нова година.
2. Вид цвеќе со изразито црвени цветови, како жар, украсна жалфија.
Латински: Salvia splendens Англиски: sage Албански: sherbelë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи