а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жароса

жаросаа
Вид збор: Глагол, свршен
Претвори во жар, изгори.
Англиски: incinerate
Примери:
Огнот ги жароса дрвјата.
Изведенки
жаросува несв.
жаросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи