а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жарок

жаркиот
Вид збор: Придавка
Полн со жар.
Англиски: glowing, scorching
Употреба: Поетски збор
Примери:
Сонцето светло над мене грее и фрла жарок поглед свој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи