а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жардиниера

мн. жардиниери
Вид збор: Именка, женски род
Голем сад за цвеќиња и за други украсни растенија (обично во градина, парк или во голема просторија).
Француски: jardiniere
Примери:
Ќе се изградат жардиниери и на градските булевари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи