а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жаргон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Говор на луѓе од иста професија, сталеж или социјална група кој содржи посебно карактеристични зборови, изрази и условни, изместени значења на зборови надвор од општоусвоената терминологија и од нормите на стандардниот јазик.
Англиски: colloquialism Француски: jargon
Употреба: Лингвистика
Изведенки
жаргонски прид.
жаргонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи