а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жапче

мн. жапчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. жаба
Англиски: frog Албански: bretkosë
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. (само во мн.) Игра во која плоснати камчиња се фрлаат така што отскокнуваат по површината на водата по неколку пати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи