а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жапка

мн. жапки
Вид збор: Именка, женски род
1. жаба
Англиски: frog Албански: bretkosë
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. Метално лежиште на кое стои и се врти вратата.
Албански: mbajtse metalike e derës
Примери:
Малечката врата ја ставаше на жапка.
Тој скрцна со жапката на вратата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи