а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жандармерија

мн. жандармерии
Вид збор: Именка, женски род
1. Посебни полициски единици, организирани и делумно вооружени како војска.
Англиски: policeman Француски: gendarmerie Албански: xhandarmeri
Примери:
Останаа само одредите на жандармеријата.
кралската жандармерија
2. Управна зграда на жандармерија.
Француски: gendarmerie Албански: xhandarmeri
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој беше приведен во жандармеријата.
Изведенки
жандармериски прид.
жандармерискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи