а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жал

мн. жалови
Вид збор: Именка, машки род
1. Тага, мака, душевна болка.
Англиски: sorrow Албански: pikëllim
Примери:
Само една тешка жал ме налегнала.
Таа знае колку и какви маки и жалови истрга.
2. сочувство, сожалување
Англиски: pity Албански: keqardhje
Примери:
Жал ми е за тебе.
Ми падна жал за неа.
Ни стана жал.
За жал - жалам, жално е што е така.
За жал, тој не дојде.
Дискусијата, за жал, не беше приложена во Зборникот.
Изведенки
жал ж.
жалта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи