а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалфија

мн. жалфии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27893
Лековита билка со пријатен ароматичен мирис.
Латински: Salvia officinalis Англиски: sage Албански: sherbelë
Употреба: Ботаника
Примери:
Во ливадата се ширеше мирисот на жалфијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК