а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалузии

Вид збор: Именка, множина
Ролетни, капаци на прозорец или врата за регулирање на светлината и воздухот.
Англиски: blind Француски: jalousie
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
хоризонтални жалузии
Во неговите цртежи се јавуваат и кадри со прозорци и жалузии.
Изведенки
жалузини само мн.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи