а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалост

(едн.) жалоста
Вид збор: Именка, женски род
1. Душевна болка, тага, жал.
Англиски: sadness Албански: pikëllim, brengë
Примери:
Неговата постапка ми причинува жалост.
2. Жалење за покојник.
Англиски: mourning Албански: vajtim
Примери:
Тие се во жалост.
општонародна жалост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи