а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалости

жалостат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави некого жалосен, нанесува некому жал.
Англиски: sadden Албански: pikëlloj
Примери:
Тој не сакаше да ги жалости срцата на своите родители.
2. (се жалости) Се растажува, станува тажен.
Англиски: mourn Албански: pikëllohem, vajtoj
Примери:
Не жалости се, мила сестро.
Тој многу се жалостеше.
Изведенки
жалостење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи