а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалослив

жалосливиот
Вид збор: Придавка
1. Што е милостив, сожалив, со меко срце.
Англиски: sympathetic
Примери:
Неговата жена беше многу жалослива и на сите им помагаше.
Тој беше жалослив кон сиромасите.
2. Што е тажен, исполнет со жал, тага.
Англиски: sad
Примери:
Погледот му беше жалослив.
Од неговото жалосливо лице се читаше голема болка.
Изведенки
жалосливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи