а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалосен

жалосниот
Вид збор: Придавка
жален
Англиски: sad
Примери:
жалосна вест
Во жалоста, жалосните моменти ги споделија со своите блиски и сакани.
Изведенки
жалосно прил.
Пример: Жалосно го погледна во очите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи