а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалопојка

мн. жалопојки
Вид збор: Именка, женски род
жална песна
Англиски: mourning song
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Оваа жалопојка се слуша веќе со години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи