а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жаловен

жаловниот
Вид збор: Придавка
жален
Англиски: sad
Изведенки
жаловно прил.
Пример: Жаловно ја свирам својата војничка балада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи