а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалник

мн. жалници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е жалосно, несреќно, бедно.
Англиски: pitiable fellow
Примери:
Жалникот мој! Поарно да умреше со другарите.
Изведенки
жалница ж.
мн. жалници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи