а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жалител

мн. жалители
Вид збор: Именка, машки род
Поднесувач на жалба.
Англиски: complainant
Употреба: Правда
Примери:
Жалителот ја повлече жалбата.
Изведенки
жалителка ж.
мн. жалителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи