а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жален

жалниот
Вид збор: Придавка
1. Што изразува жал.
Англиски: sad
Примери:
жален поглед, жален глас, жални врби
Жален израз на лицето.
2. Што чувствува жал, што е обземен од жал.
Англиски: sad
Примери:
жална мајка, жална разделба
3. Што е за жалење.
Англиски: pitiable
Примери:
жална судбина, жална состојба
Изведенки
жално прил.
Пример: Бегалците изгледаа жално.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи