а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жакет

мн. жакети
Вид збор: Именка, машки род
Кусо машко или женско палто.
Англиски: jackett Француски: jaquette
Примери:
Тој ја вовлече раката во внатрешниот џеб од својот жакет.
Изведенки
жакетче ср.
мн. жакетчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи