а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ешарпа

мн. ешарпи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34906
1. Параден офицерски појас.
Албански: esharpë, pollë
Примери:
Носеше ешарпа од бела свила на која висеше меч.
2. Долг шал, изработен од лесна ткаенина што се носи на главата или околу вратот.
Англиски: scarf Албански: shall i gjatë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК