а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ешалон

мн. ешалони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8807
1. Дел од воена формација, воена единица поставена во колона, обично во движење.
Англиски: echelon Албански: njësit, eshallon, skalion
Употреба: Воен термин
Примери:
На полјанката се појавија нови четири ешалони.
2. Дел од група на истурена позиција, во органи на управа и сл.
Англиски: echelon Албански: eshallon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е во првиот ешалон на власта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК