а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ечи

ечат
Вид збор: Глагол, несвршен
Силно се гласи, има силен одек.
Англиски: resound
Примери:
Неговиот глас ечеше.
Изведенки
ечење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи