а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ех

Вид збор: Извик
За изразување различни расположенија: тага, копнеж, негодување.
Англиски: pity
Примери:
Ех, на старост срце да ти заигра!
Ех, колку убаво ќе си поминевме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи