а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ехо

(едн.) ехото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3829
Одраз, повторување на глас, звук.
Англиски: echo Албански: jehonë
Примери:
Тоа лавна неколку пати, а ехото силно одекна.
Оттаму идеше ехото на пукотниците.