а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ефемизам

мн. ефемизми
Вид збор: Именка, машки род
Опис на нешто лошо со други, поубави зборови.
Англиски: euphemism Грчки: εθφεμισμοσ
Употреба: Лингвистика
Примери:
Оштетите се само ефемизам за казна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи