а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ефектуира

ефектуираат; ефектуирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 29960
Изврши, оствари некаква дејност забрзано, во предвиденото време.
Англиски: effectuate
Употреба: Економија
Изведенки
ефектуирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК